8.V: Dokąd zmierza kapitalizm? w Szczecinie

wpis w: Aktualności | 0

 

W ostatnich latach kapitalizm nie ma dobrej prasy. Choć w tradycyjnym dyskursie gospodarka wolnorynkowa cały czas kojarzy się z przedsiębiorczością, zaradnością, półkami pełnymi wszelkiego rodzaju produktów, to coraz częściej słychać też głosy krytyczne. Wszechwładność korporacji, wyzysk, ubóstwo, wzrost nierówności społecznych, brak kontroli nad sektorem finansowym, niepewność jutra – te czynniki sprawiają, że coraz częściej słychać głosy wzywające do korekty kapitalizmu.

Jak dokonać ucywilizowania gospodarki wolnorynkowej, nie rezygnując z jej osiągnięć? Do czego prowadzi utożsamianie rozwoju ze wzrostem gospodarczym? Jakie są koszty postępu? Jaka jest geneza rozwoju nowych nurtów w ekonomii: feministycznej ekonomii, ekonomii rozwoju oraz tak zwanej zielonej ekonomii? Jakie wątki one podejmują? Nad tym będą zastanawiać się nasi paneliści; politycy, samorządowcy i twórcy organizacji pozarządowych.

W szczecińskiej debacie istotny będzie lokalny wymiar omawianych problemów, stąd zaprosiliśmy radnych i czynnych polityków działających na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Paneliści

Ewa Koś, radna Sejmiku Województa Zachodniopomorskiego, Partia Zieloni

Małgorzata Jacyna-Witt, radna miasta Szczecin

Andrzej Potocki – filozof, poseł w latach 91-2001, Stronnictwo Demokratyczne

Dariusz Szwed, ekonomista, Zielony Instytut, Partia Zieloni

Przemysław Kazaniecki – Stronnictwo Demokratyczne

Moderator:

Sławomir Potapowicz, Prezes Fundacji Samorządność i Demokracja, bloger polityczny [http://www.tokfm.pl/blogi/pisany-wieczora]

Zostaw Komentarz