Bądźmy patriotami lokalnymi i globalnymi

wpis w: Aktualności | 0

Przez setki lat obrona granic Polski była naszym patriotycznym obowiązkiem. Wyzwania stojące przed nami – 38 milionami Polek i Polaków oraz 7 miliardami mieszkanek i mieszkańców Ziemi- w XXI wieku nie znają granic. Patriotyzm ma w naszych czasach także nowy wymiar – globalny. Naszą wspólną ojczyzną jest także Ziemia. Musimy myśleć globalnie, działać lokalnie ale także działać globalnie – wszyscy musimy stać się patriotami lokalnymi i globalnymi zarazem. Łamanie praw człowieka, brak pracy, zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, ograniczony dostęp do podstawowych zasobów: czystego powietrza, wody, żywności, energii czy dachu nad głową to kwestie, które musimy rozwiązywać wspólnie – nie ma tu miejsca na globalnych wygranych i przegranych.

 

W Polsce i na świecie mamy coraz więcej patriotów… bez pracy. Na początku XXI wieku największymi „firmami” pod względem zatrudnienia są Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza. Militaryzm pochłania 2,5% globalnego PKB. Jednocześnie jednak w Unii Europejskiej niemiecki, polski, francuski czy czeski wiatr, słońce i inne odnawialne źródła energii dają już ponad milion miejsc pracy. Ich wykorzystanie dla obecnego i przyszłych pokoleń to nasz patriotyczny obowiązek – lokalnie i globalnie. Obrona „polskiego” wiatru, słońca i innych źródeł odnawialnych to nowy wymiar polskiej i ziemskiej racji stanu – więcej zielonej energii to mniej wojen o ropę, mniej katastrof ekologicznych i społecznych, mniej zniszczenia i cierpienia ludzi i innych istot. To także mniej zanieczyszczeń zatruwających nas i nasze wspólne środowisko. Przekuwajmy czołgi na wiatraki i na panele słoneczne!

Patriotyzm globalny i lokalny to także wspieranie przez Polki i Polaków pomocy rozwojowej: solidarnych działań „za siedmioma górami i siedmioma rzekami”, których celem jest zapewnienie podstawowych potrzeb 7 miliardom naszych rodaków. Ich lepsza jakość życia to nie tylko mniej cierpienia ale także nasze większe bezpieczeństwo oraz lepsza jakość życia dla nas i dla innych istot na Ziemi. Do nas zresztą w trudnych czasach także wyciągnięto pomocną dłoń.

Polskę, Europę, Ziemię otrzymaliśmy od naszych matek i ojców ale jednocześnie pożyczyliśmy je od naszych dzieci, którym musimy je przekazać w jak najlepszej kondycji. Bądźmy patriotami lokalnymi i globalnymi!

 

Zostaw Komentarz