D. Szwed: W sprawie ustawy o OZE pora wyjść na ulicę

wpis w: Aktualności | 0

reo.pl: Zielony Instytut, wspólnie z Twoim Ruchem i Stowarzyszeniem „Dom Wszystkich Polska”, planuje demonstrację ws. ustawy o OZE. Co chcecie w ten sposób osiągnąć?

Dariusz Szwed: Demonstracja odbędzie się 5 grudnia – w trzecią rocznicę niewdrożenia ustawy o odnawialnych źródłach energii, która jest wymagana przez Unię Europejską zgodnie z dyrektywą o promocji OZE. W dyrektywie jest jednoznacznie zapisane, że państwa członkowskie są zobowiązane do promowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Tymczasem działania rządu, który w kolejnym projekcie ustawy o OZE promuje współspalanie, możemy określić kreatywną księgowością. Jest to niezgodne z duchem prawa unijnego, a ponieważ unijni komisarze nie są w stanie zająć się wszystkimi przewinieniami państw członkowskich, rząd to wykorzystuje. Dlatego Zielony Instytut wspólnie z politykami centrolewicowymi chce przypomnieć o kolejnej rocznicy niewdrożenia dyrektywy 2009/28/WE.

reo.pl: Na czyją obecność liczycie? Czy uda Wam się zgromadzić przedsiębiorców z branży?

D.SZ.: Przedsiębiorcy w branży OZE są zielonym frontem gospodarczym. Jeżeli nie oni, to kto? Jeżeli nie teraz, to kiedy? Trzeba w końcu wyjść na ulicę i zażądać czegoś, co jest korzystne dla wszystkich, ale w szczególności właśnie dla przedsiębiorców, którzy zbudują na tym swoją przyszłość gospodarczą. Sprawdźmy się, zorganizujmy się, najwyższy czas.

reo.pl: Nie obawiacie się, że organizacja demonstracji zostanie odebrana jako działanie zbyt radykalne? Niebudujące atmosfery współpracy przy projekcie ustawy o OZE?

D.Sz.: Demonstracja nie jest wynikiem naszych radykalnych poglądów, ale tego, że jesteśmy bezradni wobec arogancji polskiego rządu – arogancji trwającej od lat, również poprzednich ekip – w zakresie tzw. zielonej gospodarki.

reo.pl: Co i kiedy planujecie dokładnie zrobić?

D.Sz.: Demonstracja odbędzie się 5 grudnia. Planujemymy spotkać się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jeśli będzie to możliwe, przejdziemy pod Sejm. Chcemy, aby premier, który użył w swoim expose określenia „uwolnijmy energię Polaków”, odpowiedział nam na pytanie, co z tą energią. Polacy, na co wskazują ostatnie badania przeprowadzone m.in. na zlecenie Greenpeace czy ClientEarth, popierają aktywność państwa w obszarze polityki klimatycznej i chcą produkować własną energię. Na razie rząd na to nie pozwala.

Zostaw Komentarz