Dariusz Szwed odpowiada na pytania portalu Ekologia.pl

wpis w: Aktualności | 0

PYTANIA OD REDAKCJI PORTALU EKOLOGIA.PL

 

1. Czy Polska powinna szerzej korzystać z alternatywnych źródeł energii? Na jakie źródła energetyki odnawialnej powinna Polska przede wszystkim postawić?

 

Zasoby nieodnawialnych surowców energetycznych wyczerpują się. Zamiast wysyłać polskich żołnierzy na kolejne wojny o ropę powinniśmy zwiększyć inwestycje w bardziej inteligentne wykorzystywanie produkowanej energii oraz wytwarzanie jej w znacznie większym stopniu ze źródeł odnawialnych. Obecnie najbardziej efektywnymi ekonomicznie są w większości regionów Polski biomasa, biogaz i wiatr ale np. energetyka słoneczna cieplna także rozwija się dynamicznie. Dla zdynamizowania rozwoju OZE w Polsce Konieczne jest uchwalenie ustawy o wspieraniu rozwoju rozproszonej energetyki odnawialnej, która zagwarantuje osiągnięcie celu 20% w 2020 roku, 30% w 2030 roku a 70% w 2050 roku w energii końcowej.

 

2. Czy globalne ocieplenie to realny problem, w który nasz kraj powinien się zaangażować? Czy powinniśmy przyjąć unijny pakiet klimatyczny proponowany w obecnym zakresie?

 

Globalne zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań XXI wieku. Prof. Nicholas Stern, były ekonomista Banku Światowego i doradca premiera Blaira porównał je do kosztów jakie świat poniósł podczas obu wojen światowych w XX wieku. Jednocześnie ten sam ekspert wyliczył, że inwestycje na poziomie 1-2% produktu globalnego brutto mogą przynieść oszczędności na poziomie 5 do 20% w postaci korzyści z uniknięcia najpoważniejszych efektów zmian klimatycznych w przyszłości. Realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego to szansa na modernizację polskiej gospodarki, stworzenie setek tysięcy nowych miejsc w sektorach efektywności energetycznej, energetyce odnawialnej, transporcie zbiorowym (miejski+koleje), budownictwie energooszczędnym itp.

 

3. Czy popiera Pan rozwój energetyki atomowej w Polsce? Jeżeli tak to dlaczego?

 

Jestem, wraz z Zielonymi, stanowczo przeciwko budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Są drogie, nienowoczesne, niebezpieczne i niepotrzebne, gdyż mamy czystą i tanią alternatywę: efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii.

 

4. Czy gaz łupkowy jest szansą dla Polski? Czy wydobycie gazu łupkowego stanowi duże zagrożenie dla polskiego środowiska? 

 

Trudno obecnie jednoznacznie ocenić możliwości wykorzystania gazu łupkowego w Polsce – nasza wiedza w tym zakresie jest bardzo ograniczona i niepełna. Obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie gaz łupkowy wydobywa się już na masową skalę, toczy się bardzo ważna dyskusja na temat skutków społecznych i ekologicznych wydobycia. Prowadzone są też przez Agencję Ochrony Środowiska USA badania zagrożeń dla środowiska. Otwarte pozostaje pytanie dlaczego dopiero teraz. Wskazuje się na niebezpieczeństwo skażenia wód podziemnych chemikaliami wykorzystywanymi do wydobycia gazu, przenikania gazu do warstw wodonośnych itp. Można to wszystko zobaczyć w filmie dokumentalnym Josha Foxa „Kraj gazem płynący”. Donald Tusk nieustannie mówi, że jest zdeterminowany: wcześniej do budowania elektrowni jądrowej, teraz do wydobywania gazu łupkowego. W obu przypadkach społeczeństwo jest całkowicie niedoinformowane i nie są prowadzone żadne prawdziwe konsultacje społeczne – jakbyśmy byli „kwiatkiem” do rządowego „kożucha”. To bardzo źle wróży wszelkim projektom wydobycia gazu łupkowego w Polsce i powoduje, że zaufanie społeczne do projektów, za którymi stoją interesy potężnych ponadnarodowych koncernów energetycznych, jest minimalne.

 

5. Czy możemy bez obaw wprowadzić do Polski GMO? Czy wprowadzenie GMO do naszego kraju stanowi zagrożenie? 

 

Zieloni postulują Polskę i Europę wolną od GMO – są przeciwko genetycznej modyfikacji żywności wskazując na zagrożenia ekologiczne, społeczne i gospodarcze – więcej naszych szczegółowych stanowisk w zakresie żywności i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Co istotne 70% Polek i Polaków ale także podobna liczba mieszkańców Unii Europejskiej nie chce tej żywności na talerzu. To oznacza, że wprowadzanie GMO do Polski stanowi ogromne zagrożenie dla dobrej (także ekologicznej) i bardzo pozytywnie ocenianej m.in. w Unii Europejskiej żywności produkowanej w Polsce – widzieliśmy ostatnio jakie dramatyczne skutki dla eksportu żywności z Hiszpanii na rynki europejskie miało „oskarżenie” jej o trucie Niemców. Niedawno udało się powstrzymać (w czym Zieloni brali czynny udział) wprowadzenie przygotowanej przez rząd PO-PSL ustawy o nasiennictwie, która tylnymi drzwiami wprowadzała GMO do Polski. Tutaj także intensywnie działają lobbyści ponadnarodowych korporacji chemicznych i żywnościowych, co niedawno wyciekło na witrynie Wikileaks. W efekcie intensywnych działań społecznych, wspieranych przez Zielonych, ustawę zawetował prezydent Bronisław Komorowski. 

 

6. Czy w Polsce powinna być zapewniona bezwarunkowa ochrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci? 

 

Jestem zwolennikiem prawa kobiet do aborcji z przyczyn społecznych. Oczywiście najlepiej zapobiegać niechcianej ciąży poprzez nowoczesną edukację seksualną i dostępność środków antykoncepcyjnych. Jestem także zwolennikiem prawa każdego człowieka do godnej śmierci – w wypadkach tego wymagających, np. w celu ograniczenia cierpienia osoby nieuleczalnie chorej, za jej pełną zgodą: prawa do eutanazji.

 

7. Czy uważa Pan, że w Polsce powinny być wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami niż są obecnie?

 

Uważam, że kluczowe jest edukowanie społeczeństwa, że zwierzęta to nie rzeczy – to istoty czujące i nie mamy żadnego prawa zadawać im bólu czy znęcać się na nimi. Takie czyny powinny być oczywiście karane. Ważniejsza jednak od wysokości kary wydaje się świadomość jej nieuchronności. Obecnie w społeczeństwie nadal panuje dość powszechne przyzwolenie dla znęcania się i złego traktowania zwierząt, choć i to się zmienia dzięki intensywnym kampaniom społecznym wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt. Najbardziej haniebnym sposobem znęcania się nad zwierzętami jest strzelanie do nich dla rozrywki: uważam, że myślistwo powinno zostać zakazane.

 

Dariusz Szwed – przewodniczący Zielonych, ekonomista, 1. miejsce na liście SLD w okręgu 12 (Chrzanów, Oświęcim, Wadowice, Myślenice, Sucha Beskidzka)

 

Zostaw Komentarz