Dariusz Szwed, partia Zielonych: Rząd porzuca program jądrowy?

wpis w: Aktualności | 0

– Jak wynika z profilu na Twitterze, rząd Donalda Tuska przestał zajmować się energetyką jądrową. Rządowa kampania Poznaj Atom za około 20 milionów złotych z kieszeni podatników na Twitterze https://twitter.com/PoznajAtom ma obecnie (9 stycznia 2013, godz. 14.00) 2 obserwujących oraz 13 wpisów – ostatnie z maja 2012 – informuje Dariusz Szwed, członek Zarządu partii Zielonych.

 

– Polityka Energetyczna Państwa do 2030 roku przyjęta przez rząd w 2009 roku kompletnie „leży”. Premier Donald Tusk zajmuje się pijarowym „energetycznym wszystkoizmem” – w jednym miesiącu ogłasza, że priorytetem jest gaz łupkowy, w innym – reaktory jądrowe. Następnie wskazuje, że rząd zajmie się i gazem łupkowym i atomem. Słusznie rządowy „wszystkoizm” publicznie skrytykował Krzysztof Kilian, prezes Polskiej Grupy Energetycznej wskazując, że nie da się rozwijać programów: atomowego i łupkowego – dodaje Szwed.

– Topienie dziesiątków milionów złotych w pijarowy „program jądrowy” w sytuacji, gdy rząd od wielu miesięcy blokuje ustawę o odnawialnych źródłach energii (zgodnie z przepisami unijnymi powinna była być przyjęta w Polsce do końca 2010 roku) oraz w sytuacji braku realizacji konsekwentnej polityki w zakresie ograniczania rosnącego ubóstwa energetycznego społeczeństwa m.in. poprzez podnoszenie efektywności energetycznej jest działaniem szkodliwym wynikającym z obrony interesów monopoli energetycznych i zagrażającym bezpieczeństwu Polek i Polaków – jako takie wymaga poważnej dyskusji publicznej z zaangażowaniem przedstawicieli samorządu, organizacji społecznych, biznesu, środowisk naukowych itp. Warto, żeby, podobnie jak to się stało w przypadku GMO, w tę dyskusję wszedł bardziej stanowczo Pan Prezydent Bronisław Komorowski – konkludował Dariusz Szwed.

 

Zostaw Komentarz