Dlaczego te wybory są takie ważne?

wpis w: Artykuły | 0

Witam Państwa na swoim blogu zielono-politycznym. Nazywam się Dariusz Szwed – wspólnie z Małgorzatą Tkacz-Janik stoję na czele Partii Zieloni 2004 – jedynego w Polsce ugrupowania, które priorytowo traktuje kwestie zrównoważonego rozwoju, praw człowieka, równości i ochrony środowiska. Partie z nurtu „zielonej polityki” odgrywają ważną rolę w europejskiej i światowej polityce – jestem przekonany, że również w Polsce nasze wartości takie jak wzmocnienie oddolnej demokracji, rozwiązywanie konfliktów bez udziału przemocy, wzmacnianie równości szans czy globalne spojrzenie na politykę zagraniczną są głęboko podzielane.

 

Od 2003 roku wspólnie z Zielonymi budujemy propozycję polityczną, która jest konstruktywną odpowiedzią na dominujący w Polsce sposób myślenia, według którego wszystko załatwi wolny rynek. Dajemy ofertę która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, których męczy ograniczanie wyborów do takich samych konserwatywnych partii. Jednocześnie staramy się głośno alarmować, gdy Rząd poddaje się ogromnemu lobbingowi międzynarodowych korporacji ryzykując zdrowiem obywateli zgadza się na uprawy GMO czy inwestuje wielkie pieniądze w budowę drogich elektrowni jądrowych.

Zieloni w tych wyborach wystawiają kandydatów w całej Polsce startując z list SLD. I choć podzielamy wiele zastrzeżeń komentatorów dotyczących programu czy działania lewicy w Polsce, to zależy nam na tym, aby zielona oferta była dostępna dla wyborców. Z SLD udało nam się osiągnąć kompromis w kwestii chociażby referendum ws. energetyki jądrowej, liberalizacji ustawy o przerywaniu ciąży czy związków partnerskich.

Będę otwierał listy SLD w okręgu chrzanowskim. Stwarza to szanse na pierwszy zielony mandat w historii polskiego Sejmu i pokazanie innego spojrzenia na politykę.

Zachęcam Państwa (również Te i Tych, którzy się ze mną nie zgadzają) do dyskusji.

Dariusz Szwed

Zostaw Komentarz