Szwed pyta Grasia

wpis w: Aktualności | 0


Dariusz Szwed 
po kilkunastu dniach prób uzgodnienia terminu, zadał 10 pytań nieobecnemu i unikającemu debaty publicznej nt. zrównoważonego rozwoju Małopolski Zachodniej ministrowi Pawłowi Grasiowi z PO.

 

Szanowny Pan

PAWEŁ GRAŚ

POSEŁ NA SEJM RP

 

Szanowny Panie Ministrze!

 

Jestem szczerze zaskoczony, że przez kilka tygodni nie znalazł Pan czasu na dyskusję ze mną oraz kandydatkami i kandydatami z innych komitetów wyborczych. Żałuję, że deklarując swoje przywiązanie do regionu, więcej czasu spędza Pan w Tuskobusie niż na merytorycznych sporach z Pańskimi politycznymi oponentami w okręgu Kraków I. Ponieważ kontakt z Panem, pomimo wielokrotnych prób jego podjęcia ze strony mojego sztabu, pozostaje niezmiernie utrudniony, pozwalam sobie przybić do drzwi Pana biura poselskiego kilka pytań, na które odpowiedzi nie oczekuję tylko ja, ale także mieszkanki i mieszkańcy Małopolski Zachodniej.


Panie Ministrze:

 

1. Czy jest Pan zwolennikiem zmiany proporcji wydatków między transportem drogowym

a kolejowym z dzisiejszych 85:15 (w ubiegłym roku nawet 90:10) na 60:40, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej? Bez takich przesunięć nie sposób uzdrowić sytuacji na polskiej kolei, podobnie jak trudno uzdrowić kiepski stan polskich dróg bez przeniesienia TIRów na tory.

2. Co Pan Minister zamierza zrobić dla wykorzystania przez Polskę szansy na nowe, trwałe, zielone miejsca pracy, powstałe dzięki inwestowaniu w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii? Przypominamy, że zgodnie z raportem „Pracując dla klimatu” pójście tą droga stworzyłoby nawet do 150 tysięcy miejsc pracy, zwiększając jednocześnie naszą niezależność energetyczną i obniżając rachunki za energię. Korzyści z zielonej energii są większe, niż trzymanie się przestarzałego, atomowego kursu w energetyce.

3. Jakie działania podejmie Pan, aby zrealizować ramowe stanowisko rządu PO-PSL o Polsce wolnej od GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów)? Przypominam, że na europejskim rynku żywności słyniemy z naturalnych, wysokiej jakości produktów. Czy Panu Ministrowi zależy na zachowaniu tej marki a przez to możliwości eksportowych i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich?

4. Czy poprze Pan obywatelską inicjatywę ustawodawczą popartą przez 250 tysięcy Polek

i Polaków dotyczącą skutecznej ochrony najcenniejszych obszarów przyrodniczych, umożliwiającą poszerzenie m.in. Białowieskiego Parku Narodowego i ułatwiającą tworzenie nowych parków narodowych? Chciałbym, by zachowanie dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju było traktowane poważnie, a Tatry czy Mazury były chronione równie skutecznie, co Wawel czy warszawska Starówka.

5. Czy poprze Pan subwencjonowanie opieki przedszkolnej z budżetu państwa, analogicznie do wyższych szczebli edukacji, postulowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego? Nie można obarczać samorządów coraz większymi obowiązkami, nie dając im większej ilości zasobów finansowych i zmuszając w ten sposób do jeszcze głębszego zadłużania!

6. Czy stawi się Pan za osobami na pozakodeksowych umowach o pracę, proponując jednolite oskładkowanie umów o pracę niezależnie od ich formy, czy też nadal będziemy obserwować postępujący wzrost liczby osób, dla których praca na etat i bezpieczeństwo socjalne pozostawać będą niedoścignionym marzeniem? Umowy „śmieciowe” są także poważnym zagrożeniem dla samego systemu emerytalnego, do którego nie wpłyną środki na zapewnienie godnych emerytur obecnego i przyszłych pokoleń.

7. Czy poprze Pan obywatelską inicjatywę ustawodawczą NSZZ „Solidarność”, wspieraną przez inne środowiska, m.in. SLD i Zielonych, dotyczącą stopniowego dochodzenia do płacy minimalnej na poziomie połowy średniej płacy krajowej? W programie Platformy Obywatelskiej można przeczytać, że – wbrew twierdzeniom środowisk neoliberalnych –

w ostatnich latach nie było na polskim rynku pracy korelacji między podwyżką płacy minimalnej a wzrostem stopy bezrobocia? W moim głębokim przekonaniu godna płaca to podstawa budowania równościowego społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju Polski.

8. Czy Platforma Obywatelska – jeśli ponownie będzie rządzić – zajmie się łagodzeniem niedoboru mieszkań, których już dziś brakuje około 1,5 miliona? Czy młodzi ludzie skazani będą na pomieszkiwanie u rodziców albo płacenie wysokiej marży deweloperom, czy też będą mogli liczyć na niedrogie mieszkania czynszowe?

9. Czy poprze Pan ważną dla setek tysięcy osób w całym kraju ustawę o związkach partnerskich? Uważam, że będąc zróżnicowanym społeczeństwem, musimy zapewnić wszystkim obywatelkom i obywatelom równe prawa, w tym prawo do życia w związkach zapewniających partnerom pełne bezpieczeństwo

10. Czy in vitro i prawo kobiet (ale też mężczyzn) do edukacji seksualnej, dostępności do środków antykoncepcyjnych i prawa do aborcji – podstaw zapewnienia zdrowia reprodukcyjnego będą przez Pana wspierane. Hipokryzja prawicy powoduje przymykanie oczu na bardzo poważny społeczny problem podziemia aborcyjnego, zagrażającego zdrowiu i życiu kobiet (w szczególności kobiet ubogich) a zachowanie 1/3 klubu poselskiego Pańskiej partii doprowadziło do tego, że kilka tygodni temu jedynie 5 głosami udało się zapobiec przyjęciu ustawy całkowicie zakazującej aborcji.

 

Liczymy na to, że nie przegapi Pan naszych pytań i zdecyduje się w końcu do nich odnieść.

 

Z poważaniem

 

Dariusz Szwed

przewodniczący Zielonych, lider listy SLD w okręgu Kraków I (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki).

 

Zostaw Komentarz