Zieloni domagają się uwolnienia osób zatrzymanych podczas demonstracji 19 grudnia w Mińsku po wyborach prezydenckich

wpis w: W Sejmie | 0

 

– 30 organizacji pozarządowych na Białorusi, w tym białoruska partia Zieloni (Biełaruskaja Partyja „Zialonye”), wystosowało wspólne oświadczenie krytykujące rozpędzenie przez milicję demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich. Prawo do pokojowych demonstracji jest jednym z podstawowych praw człowieka. Reżim Łukaszenki eskaluje użycie przemocy wobec społeczeństwa i organizacji pozarządowych ponieważ czuje, że społeczeństwo w coraz większym stopniu uświadamia sobie wartość wolności i demokracji oraz swoich politycznych praw – – powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych 2004. Sytuacja na Białorusi wskazuje, że konieczna jest krytyczna analiza dotychczasowej polityki Unii Europejskiej i polskiego rządu wobec reżimu Łukaszenki, który, wszystko na to wskazuje, sfałszował kolejne wybory. Kluczowe jest oczywiście wywieranie solidarnej presji politycznej na władze Białorusi przez całą Unię Europejską jednoczesne z bliską i intensywniejszą współpracą z białoruskim społeczeństwem: partiami politycznymi, organizacjami pozarządowymi oraz niezależnymi mediami – dodał. Wsparcia UE wymaga także inicjatywa lidera opozycji Aleksandra Milinkiewicza, który wskazuje, że rozpoczęcie rozmów z władzami Białorusi może mieć miejsce tylko po spełnieniu warunku natychmiastowego uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych podczas demonstracji 19 grudnia w Mińsku – konkludował Szwed.

Oświadczenie Europejskiej Partii Zielonych, poniedziałek, 20 grudnia 2010 r.

Stracona szansa dla demokracji na Białorusi

Europejska Partia Zielonych silnie potępia metody przemocy, które władze na Białorusi zastosowały wobec liderów opozycji i demonstrantów. W niedzielę wieczorem pokojowa demonstracja w Mińsku została brutalnie przerwana przez policję. Aż do 60 tysięcy protestujących, którzy sprzeciwiali się sfałszowaniu wyborów, zostało zmuszonych do opuszczenia centrum Mińska. Noc wyborów została splamiona aresztowaniami większości kandydatów na prezydenta, jak również działaczy, dziennikarzy, i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Według różnych szacunków, aresztowano od 400 do 1 000 ludzi.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem demokratycznych procedur w czasie wyborów, a zwłaszcza w czasie liczenia głosów oraz nieproporcjonalnym użyciem przemocy przez władze – oświadczył Alexey Kozlov, członek Zarządu Europejskiej Partii Zielonych. – Jesteśmy głęboko zmartwieni losem naszych Zielonych partnerów, od których jeszcze nie otrzymaliśmy żadnych wiadomości!

Oficjalne wyniki ogłoszone w poniedziałek rano dały prezydentowi Łukaszence 79,7% głosów, oficjalna frekwencja w wyborach przekroczyła 90%. OBWE początkowo poinformowała o pozytywnych zmianach w procesie wyborczym: w wyborach uczestniczyło wielu kandydatów, zapewniono im wolny czas antenowy w niecenzurowanej formule, chociaż był on ograniczony zakresowo i czasowo. Po raz pierwszy dwie debaty na żywo dały kandydatom możliwość bezpośredniego zwrócenia się do elektoratu. Z drugiej strony przewodniczący zespołu obserwacyjnego OBWE, Tony Lloyd, potępił brutalną reakcję sił rządowych. OBWE publicznie oznajmiła, że dla Białorusi była to stracona szansa na postawienie pierwszych kroków w kierunku wolnych i demokratycznych wyborów.

Jak podają agencje informacyjne, wśród zatrzymanych było siedmiu z dziewięciu kandydatów na prezydenta, reprezentujących opozycję. Mają być oskarżeni o organizowanie masowych akcji protestu, za co zgodnie z białoruskim kodeksem karnym grozi im od 5 do 15 lat więzienia. Uładzimir Niaklajeu, jeden z kandydatów w wyborach, został pobity przed wieczorną manifestacją przez nieznanych sprawców i trafił do szpitala. Następnie został zabrany ze szpitala w nieznane miejsce. W dniu wyborów znaczna liczba stron internetowych była zablokowana, tak samo jak niektóre sieci społecznościowe i strony internetowe opozycji.

Zarząd Europejskiej Partii Zielonych jest głęboko zaniepokojony sytuacją w kraju i zwraca się do Prezydenta Republiki Białorusi, rządu i agencji nadzorujących przestrzeganie prawa o:

– przyznanie, że wybory nie były przejrzyste, wolne i demokratyczne oraz anulowanie wyników wyborów;
– potępienie przemocy zastosowanej wobec obywateli, którzy uczestniczyli w pokojowej demonstracji i przeprowadzenie sprawiedliwego śledztwa w przypadku aresztowanych;
– zwolnienie wszystkich obywateli, którzy obecnie są niesłusznie zatrzymani;
– zapewnienie, że zostanie przeprowadzone dochodzenie wobec tych, którzy wydali polecenia i przeprowadzili brutalne działania wobec pokojowo nastawionych obywateli, wobec odpowiedzialnych powinno się podjąć postępowanie dyscyplinarne;
– zapewnienie, że nowe wybory będą przeprowadzone w pełnej zgodności z kryteriami OBWE.

Źródło: Strona Europejskiej Partii Zielonych

Zostaw Komentarz