Zieloni: Urząd chroni konkurencję i konsumentów przed premierem rządu

wpis w: W Sejmie | 0

Zieloni z zadowoleniem przyjęli dzisiejszą decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zakazie forsowanej przez premiera Donalda Tuska konsolidacji przedsiębiorstw energetycznych: Polskiej Grupy Energetycznej i Energi. Jak czytamy w decyzji Pani Prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel „przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną gdańskiej spółki Energa doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała decyzję zakazującą tej transakcji”.

– Z zadowoleniem przyjmuję decyzję Pani Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującą połączenia PGE i Energi. Polska Grupa Energetyczna już obecnie ma na niekonkurencyjnym rynku bardzo mocną pozycję a Polki i Polacy płacą jedne z najwyższych w Unii Europejskiej rachunków za energię elektryczną uwzględniając wysokość naszych pensji. Ponadto premier Donald Tusk wskazywał, że sprzedaż Energi PGE ma służyć budowie elektrowni jądrowej w Polsce co, zdaniem Zielonych, dodatkowo podniesie, i tak już wysokie rachunki płacone przez konsumentów za prąd – powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący partii Zielonych 2004.

– Zamiast budować energetycznych „championów”, pompując w program energetyki jądrowej dziesiątki milionów złotych dotacji z kieszeni podatników, rząd powinien skupić swe działania na budowaniu nowoczesnych linii energetycznych (także transgranicznych z krajami sąsiadującymi z Polską), aby w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo Polek i Polaków oraz podnieść konkurencję na rynku energii, korzystną dla konsumentów oskubywanych – i dla środowiska zatruwanego – przez producentów energii – dodał Szwed.

– Drugim priorytetem działań rządu powinno być podnoszenie efektywności energetycznej i zwiększanie potencjału zielonej energetyki odnawialnej czyli wspieranie budowania sektorów zielonej gospodarki XXI wieku, która stanowi podstawę: zrównoważonego rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystujących lokalne zasoby społeczne i gospodarcze; tworzenia tysięcy lokalnych miejsc pracy przyjaznych człowiekowi i środowisku oraz rozwoju nauki i zielonych technologii w Polsce. Dzisiejsza decyzja UOKiK powinna spowodować otrzeźwienie w rządzie PO-PSL i zajęcie się właściwymi priorytetami, co od lat postulują Zieloni – konkludował Szwed.

Zostaw Komentarz