Zieloni zaprezentowali kandydatów w wyborach do Sejmu

wpis w: Aktualności | 0

13 kandydatów i kandydatek Zielonych w wyborach do Sejmu startuje z list SLD. Zieloni postanowili bowiem kontynuować współpracę nawiązaną podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych, w których to uzyskali pierwsze w swojej historii mandaty radnych w polskich samorządach. Podczas konferencji liderzy i liderki Zielonych ogłosili swoje priorytety programowe.

{gallery}309{/gallery}

 

Dariusz Szwed, „jedynka” na liście w okręgu nr 12 i przewodniczący Zielonych 2004, wskazał, że jego partia, podobnie jak polskie społeczeństwo, jest przeciwna budowie w Polsce elektrowni atomowej i uprawom organizmów modyfikowanych genetycznie. W tym zakresie Zieloni liczą na owocną współpracę w ramach czerwono-zielonej koalicji. 

 

Niemiecka eurodeputowana Rebecca Harms przypomniała o długiej historii takiej koalicji w Niemczech: rządziła ona krajem w latach 1998-2005. Obecnie Zieloni wspólnie z socjaldemokratami sprawują władzę w kilku landach – w Badenii-Wirtembergii są nawet większościowym koalicjantem. Harms podkreśliła, że chociaż Zieloni w Niemczech mają za sobą pasmo sukcesów w kolejnych wyborach regionalnych i w sondażach cieszą się 20-procentowym poparciem, to w Polsce ciągle czekają jeszcze na przełom. Alians z SLD może być do niego pierwszym krokiem. 

 

Swoją aprobatę dla idei czerwono-zielonej koalicji wyraził także Grzegorz Napieralski. Zapewnił on że po wyborach zamierza realizować te postulaty programowe, które zapisano w porozumieniu jego partii z Zielonymi.

 

Startująca z drugiej pozycji w Gdańsku Beata Maciejewska, podkreśliła, że jest dumna z tego, iż po wielu latach starań jej partia ma wreszcie realne szanse wywalczyć mandaty w Sejmie: – Jestem skandynawistką i wiem, że są kraje, w których poszanowanie przyrody i praw człowieka nie są tylko czczymi przechwałkami – powiedziała.

 

Agnieszka Grzybek, która podobnie jak Krystian Legierski walczy o mandat w Warszawie, za swój priorytet uznała walkę o prawa kobiet. 

 

Z kolei startujący w Chełmie z ostatniego miejsca na liście Jan Szoc, zadedykował Grzegorzowi Napieralskiemu rymowankę z poświęconego Zielonym utworu Jana Wołka: 

 

„Pomiędzy klęską, a euforią

Honor, Ojczyzna, sierpień, grudzień

Tu gdzie oddycha się historią

Są jeszcze jacyś żywi ludzie”

 

Konferencję poprowadzili Łukasz Moll (kandydat z Gliwic) i przewodnicząca partii, Małgorzata-Tkacz-Janik.

Zostaw Komentarz