Zielony Instytut i organizacje z Pomorza: Polska nie powinna brnąć w atom

wpis w: Aktualności | 0

 

Przedstawiciele Zielonego Instytutu wraz z organizacjami z Pomorza krytycznie komentowali przyjęcie przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Mówili, że jest on pełen błędów, dziur i niedomówień. 

W konferencji prasowej, która odbyła się 3 lutego w Gdyni, wzięli udział poseł Robert Biedroń (Twój Ruch, Zielony Instytut), Beata Maciejewska i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu oraz Andrzej Sławiński (przewodniczący Komitetu Nie dla Atomu w Krokowej), Tadeusz Pastusiak (prezes Stowarzyszenia Lubiatowska Wydma) i Radosław Sawicki (prezes Stowarzyszenia Wspólna Ziemia).

Obejrzyj (od 3:15)

 – Gdy dochodzi do mówienia o niebezpieczeństwach: nie, nie mówmy o tym bo Fukushima to przypadek, Czarnobyl to przypadek, a w ogóle będzie dobrze – komentował sposób informowania społeczeństwa o programie polskiej energetyki jądrowej Tadeusz Pastusiak.

Dariusz Szwed zwracał uwagę na to, że PGE posługuje się korupcją polityczną rozdając wozy strażackie miejscowościom wytypowanym na lokalizacje elektrowni atomowej i obiecując im wybudowanie nowych dróg i basenów.

Poseł Biedroń podkreślił, że nacisk na program atomowy na Pomorzu odbiera szansę rozwoju energetyki odnawialnej w regionie – Gdzie jeśli nie na Pomorzu mamy stawiać na odnawialne źródła energii. Mamy nasz polski wiatr, mamy naszą polską wodę.

Wtórowała mu Beata Maciejewska, która zwróciła uwagę, że Polska zostaje w tyle za innymi krajami, które rozwijają energetykę odnawialną.

– To nie jest zabawka, że ktoś sobie postawi panelik albo wiatraczek. Cała energia, jaka została wyprodukowana z energetyki odnawialnej w zeszłym roku w Niemczech, to jest połowa tego, co zostało wyprodukowane w Polsce z węgla – mówiła Beata Maciejewska.

Zostaw Komentarz